Hydraulinen nosto järjestelmät hyödyntävät nestevoiman periaatteita hallitun pystysuuntaisen liikkeen saavuttamiseksi suurella voimankerronnalla. Tämä tekninen tutkimus kattaa suunnittelun perusteet, sovelluskohtaiset kokoonpanot ja valmistuksen laatustandardit, jotka ovat välttämättömiä B2B-hankinnoissa autoteollisuudessa, teollisuudessa ja logistiikassa.
Nestevoimatekniikan perusteet
Pascalin periaate nostomekanismeissa
Hydraulijärjestelmät toimivat paineensiirrolla suljetun nesteen kautta. Voiman kerroin vastaa männän pinta-alojen suhdetta, mikä mahdollistaa kompaktien toimilaitteiden huomattavan nostokapasiteetin. Järjestelmän paine vaihtelee tyypillisesti 15-25 MPa (2200-3600 psi) teollisissa sovelluksissa.
Hydrauliset vs. mekaaniset järjestelmät:
| Parametri | Hydraulinen veto | Mekaaninen ruuvikäyttö | Pneumaattinen käyttö |
| Voiman tiheys | Erittäin korkea (25 MPa) | Kohtalainen (mekaaninen etu) | Matala (enintään 0,7 MPa) |
| Paikannustarkkuus | ±0,5 mm (servoventtiileillä) | ±0,1 mm (palloruuvi) | ±2,0 mm (puristuvuus) |
| Nopeudensäätö | Ääretön, sileä | Diskreetti askeleet tai muuttuja | Nopea, vähemmän hallittavissa |
| Ylikuormitussuoja | Paineenalennusventtiilit | Mekaaniset kytkimet | Paineen säätimet |
| Tehokkuus | 75-85 % | 60-70 % | 20-30 % |
| Huoltoväli | 2000 tuntia (nesteen vaihto) | 5000 tuntia (voitelu) | 1000 tuntia (kuivausrumpu) |
Hydraulipiirin arkkitehtuuri
Nykyaikaisissa hisseissä on käytössä suljetun keskustan kuormantunnistusjärjestelmiä energiatehokkuuden parantamiseksi. Muuttuvan tilavuuden mäntäpumput säätävät virtauksen tarpeen mukaan vähentäen lämmöntuotantoa ja tehonkulutusta 30-40 % vakiotilavuusjärjestelmiin verrattuna.
Hydraulinen nostin autokorjaamoon
Hydraulinen nostin autokorjaamoon sovellukset vaativat erityisiä konfiguraatioita, jotka perustuvat palvelualueen sijoitteluun ja ajoneuvon suorituskykyvaatimuksiin. Viestien valinta määrittää saavutettavuuden ja työnkulun tehokkuuden.
Kaksipostainen vs. Four-post Engineering
Kaksipylväisissä malleissa käytetään säädettäviä kääntövarsia pyörättömään pääsyyn, mikä vaatii tarkan ajoneuvon painopisteen paikantamisen. Nelipylväiset kokoonpanot tukevat sisäänajoa integroiduilla kiitoradoilla, mikä mahdollistaa pyörien kohdistuspalvelut.
Autonostin tekniset tiedot:
| Kokoonpano | Kaksinapainen symmetrinen | Kahden pylvään epäsymmetrinen | Nelipylväs |
| Nimelliskapasiteetti (kg) | 3 000–4 000 | 3 000–4 500 | 3 500–12 000 |
| Nostokorkeus (mm) | 1 800–2 000 | 1 900-2 100 | 1 700-2 500 |
| Laatikon leveysvaatimus (mm) | 3 400–3 800 | 3 200-3 600 | 3 000-3 500 |
| Betonin paksuus (mm) | 200 (min 3000 psi) | 200 (min 3000 psi) | 150 (lattialle asennettu) |
| Ensisijainen sovellus | Yleinen korjaus, rengashuolto | Korityöt, pääsy ovelle | Linjaus, raskaat kuorma-autot |
| Asennusaika (tuntia) | 6-8 | 6-8 | 4-6 |
Kuorman jakautumisen analyysi
Ajoneuvon sijainti vaikuttaa kolonnin kuormitukseen. Epäsymmetriset varsikokoonpanot sijoittavat ajoneuvon 30 % taaksepäin, mikä parantaa oven välystä, mutta vaatii varmistamisen, että 85 % nimelliskapasiteetista ei ylity missään yksittäisessä tolppassa.
Kannettava hydraulinen hissi autotalliin
Kannettava hydraulinostin autotalliin Sovellukset käsittelevät tilanrajoituksia ja useiden ajoneuvojen joustavuutta. Liikkuvuustekniikan tulee tasapainottaa kuljetettavuus ja vakavuus kuormitettuna.
Liikkuvuusjärjestelmän suunnittelu
Kannettavat yksiköt käyttävät integroituja pyöriä (halkaisija 200 mm, polyuretaanipyörät, 500 kg:n dynaaminen kuormitus) mekaanisilla pudotusvakauttimilla. Pyörän sisäänvetämisen ja tunkin laukeamisen on tapahduttava peräkkäin epävakauden estämiseksi.
Kannettavan hissin suunnitteluparametrit:
| Erittely | Mininostin (pneumaattinen/hydraulinen) | Keskitason sakset | Täysikokoinen kannettava |
| Kapasiteetti (kg) | 2 500 | 2 800–3 000 | 3 000-3 500 |
| Nostokorkeus (mm) | 600-800 | 1 000-1 200 | 1 800–2 000 |
| Yksikköpaino (kg) | 150-200 | 350-450 | 800-1 200 |
| Tehovaatimus | Kauppailma (0,6 MPa) tai 220V | 220V yksivaiheinen | 380V kolmivaiheinen |
| Asennusaika (minuutteja) | 5-10 | 15-20 | 30-45 |
| Tukijalanjälki (mm) | 2 000 × 1 800 | 2 400 × 2 000 | 3 000 × 2 800 |
Vakauden varmistusprotokollat
Kannettavat hissit vaativat kaatumistestauksen ANSI/ALI ALCTV-2017:n mukaan. Vakavuusmarginaali edellyttää, että yksikkö vastustaa kaatumismomenttia kuormitettuna 150 %:n kapasiteettiin ja lavan ollessa täysin ojennettuna ja keskitettynä korin reunaan.
Hydraulinen nostopöytä varastoon
Hydraulinen nostopöytä varastoon asennukset optimoivat ergonomisen materiaalinkäsittelyn, vähentäen työntekijöiden loukkaantumisriskiä ja lisäävät samalla tehokkuutta. Pystysuuntainen matka-alue ja alustan mitat määräävät sovelluksen soveltuvuuden.
Materiaalinkäsittelyn optimointi
Nostopöydät eliminoivat taivutus- ja nostovammat asettamalla kuormat optimaaliselle työskentelykorkeudelle (tyypillisesti 750-950 mm seisomaan työskentelyyn, 650-750 mm istuvaan työskentelyyn). Integrointi kuljetinjärjestelmiin vaatii tarkan korkeussovituksen (±5 mm).
Älykäs logistiikkalaitesarjamme vastaa näihin vaatimuksiin, ja niitä käytetään laajalti teollisessa ja kaupallisessa logistiikassa. Alustakokoonpanot sopivat tavallisiin lavamitoihin (1 200 × 1 000 mm) 2 000–4 000 kg:n kapasiteettialueella.
Käyttömäärää koskevia huomioita
Varastosovellukset vaativat korkean syklin kestävyyttä. Vakiokäyttö (8 jaksoa/tunti) käyttää yksitoimisia sylintereitä painovoimalla laskeutumalla. Suuret sovellukset (20 sykliä/tunti) vaativat kaksitoimisia sylintereitä, joissa on moottorikäyttöinen laskutoimitus ja öljynjäähdyttimet lämpökuormituksen hallitsemiseksi.
Heavy Duty -hydraulisen nostimen valmistaja
Valitsemalla a raskaiden hydraulisten hissien valmistaja edellyttää rakennesuunnittelukyvyn, hitsauspätevyyden ja laadunhallintajärjestelmien todentamista. Kantavat rakenteet vaativat tiukat valmistusstandardit.
Rakenneterästekniikka
Raskaat alustat (kapasiteetti 5 000 kg) käyttävät Q345B-rakenneterästä (myötölujuus 345 MPa) laatikkorakenteisella rakenteella. Hitsausmenetelmät noudattavat standardia AWS D1.1 tai EN ISO 15614-1 kriittisten liitosten 100 % ultraäänitestauksella.
Zhejiang Wizplus Smart Equipment Ltd. perustettiin vuonna 2021, ja se sijaitsee Deqingin maakunnan talous- ja teknologiakehitysvyöhykkeellä Huzhoun kaupungissa Zhejiangin maakunnassa Kiinassa. Yrityksen pinta-ala on 40 000 neliömetriä, mukaan lukien 20 000 neliömetrin tehdas. Teräsrakennetehtaamme on 20 metriä korkea ja betonirakennetehdas 11 metriä korkea, varustettu 50- ja 16-tonnisilla nostureilla, jotka on suunniteltu erityisesti suurten metallirakenneosien valmistukseen ja soveltuvat erikokoisten metallirakenneosien valmistukseen.
Raskaan tuotannon tekniset tiedot:
| Komponentti | Materiaaliluokka | Valmistusmenetelmä | Laadun varmistus |
| Alustan kansi | Q345B, 6-8mm levy | Laserleikkaus, CNC-taivutus | Mittatarkastus ±1,0 mm |
| Saksivarret | Q345B, suorakaiteen muotoinen putki | Robottihitsaus, stressinpoisto | UT-tarkastus, hitsausprofiili |
| Sylinteritynnyrit | 27SiMn saumaton putki | Hoonaus, kromaus | Pinnan karheus Ra 0,4 |
| Männänvarret | 45# teräs, induktiokarkaistu | Kovakromipinnoitus (25μm) | Kovuus 60-65 HRC |
| Saranatapit | 40Cr, sammutettu ja temperoitu | CNC sorvaus, hionta | Kovuus 28-32 HRC-ydin |
Suunnittelun ja tuotannon asiantuntemus
Meillä on kokenut suunnittelu- ja tuotantotiimi, jonka ammattilaiset ovat omistautuneet alalle vuosikymmeniä. Se on laitteita valmistava yritys, joka yhdistää T&K:n, suunnittelun ja tuotannon. Rakennelaskelmat noudattavat FEM 1.001- ja EN 1993 (Eurocode 3) -standardeja, ja elementtianalyysi validoi jännityspitoisuudet kriittisissä liitoksissa.
Hydraulinen saksinostin teollisuuskäyttöön
Hydraulinen saksinostin teollisuuskäyttöön käyttää yhdistettyjä suunnikasmekanismeja pystysuoran liikkeen saavuttamiseksi korkealla vakaudella. Saksigeometria määrittää nostosuhteen ja voimavaatimukset.
Saksimekanismin kinematiikka
Saksinostimet käyttävät useita yhdistettyjä virroittimen varsia. Mekaaninen etu vaihtelee laajenemisen mukaan: sisään vedetty asento vaatii maksimaalisen voiman (pieni mekaaninen etu), kun taas ulos vedetty asento toimii alennetulla paineella (suuri mekaaninen etu).
Saksikokoonpanon analyysi:
| Kokoonpano | Yksittäinen saksi | Kaksoisakset | Kolminkertainen sakset |
| Nostosuhde (sisään vedetty: pidennetty) | 1:2,0 | 1:3,8 | 1:5,5 |
| Suurin korkeus (mm) | 3 000 | 6 000 | 12 000 |
| Alustan koko (tyypillinen) | 1 800 × 1 000 | 2 000 × 1 200 | 2 400 × 1 500 |
| Sylinterin voima (sisäänvedettynä, kN) | 50-80 | 80-120 | 120-180 |
| Sivukuormitus (N) | 500 (staattinen) | 300 (staattinen) | 200 (staattinen) |
| Tyypillinen sovellus | Työpajan huolto | Varaston keräily | Antenni asennus |
Ilmatyöalustan integrointi
Yrityksemme tuotteet kattavat sarjan ammattimaisia korkean teknologian laitteita, kuten nostotyötasoja, älykästä logistiikkaa ja älykästä maataloutta, jota käytetään laajasti monilla aloilla, kuten rakentamisessa, teollisessa ja kaupallisessa logistiikassa, maataloudessa. Saksinostimet lentotyötä varten sisältävät suojakaiteet (korkeus 1100 mm), kärkilaudat (150 mm) ja hätälaskujärjestelmät. Lavan vaaitus säilyttää ±1,5° kaltevuuden täydessä laajennuksessa.
Kehittyneet valmistusominaisuudet
Tuotantolaitteet ja tarkkuus
Valmistuksen laatu riippuu laitteiden kyvystä ja prosessin hallinnasta. Tehokas laserleikkaus varmistaa hitsattujen kokoonpanojen reunalaadun, kun taas robottihitsaus säilyttää yhtenäisyyden tuotantoerien välillä.
Yritys on varustettu erilaisilla huippuluokan tuotantolaitoksilla, mukaan lukien 12000 W:n suuritehoiset laserleikkauskoneet, 4000 W:n täysin automaattiset laserputkenleikkauskoneet, 300 tonnin CNC-taivutuskoneet, täysin CNC-älykkäät putken taivutuskoneet, hitsausrobotin kokoonpanolinja, CNC-sorvit, laajamittainen kokoonpanolinja, älykäs muovin ruiskutuslaitteisto, sähköruiskutus-tai muoviruiskutuslaitteistona. tehostetut testauslaitteet ja koekeskus erilaisille tuotteille ja lisävarusteille.
Valmistusprosessin tiedot:
| Prosessi | Laitteen tekniset tiedot | Kyky | Toleranssi |
| Levyn leikkaus | 12 000W fiber laser | Jopa 25 mm pehmeää terästä | ±0,1 mm |
| Putken leikkaaminen | 4000 W automaattinen laser | Φ20-Φ200mm, pituus 6m | ±0,15 mm |
| Taivutus | 300 tonnin CNC-puristin | Pituus 4000 mm, paksuus 12 mm | ±0,5° kulma |
| Hitsaus | Robottilinja (6-akselinen) | Jatkuva MIG/MAG | ISO 5817 luokka B |
| Pintakäsittely | Älykäs maalauslinja | Maali, jauhemaalaus, e-maali | Paksuus 80-120 μm |
Testaus- ja validointiinfrastruktuuri
Tehostetut testauslaitteistomme ja koekeskuksemme validoivat tuotteen suorituskyvyn staattisen kuormitustestauksen (125 %:n nimelliskapasiteetti), dynaamisen syklin (10 000 sykliä) ja ympäristöaltistuksen (suolasuihku, lämpötilasykli) avulla.
Maailmanlaajuinen läsnäolo ja tuki
Kansainvälinen jakelu ja palvelu
Vientimarkkinat vaativat alueellisten standardien noudattamista (CE-merkintä Euroopassa, ANSI-merkintä Pohjois-Amerikassa, AS Australiassa). Dokumentaatiopaketit sisältävät rakennelaskelmat, hitsausmenetelmät ja materiaalisertifioinnit.
Yrityksen tuotteita viedään moniin maihin ja alueille, kuten Eurooppaan, Amerikkaan, Lähi-itään ja Kaakkois-Aasiaan, ja ne ovat saaneet jatkuvaa tunnustusta kansainvälisiltä asiakkailta. Samaan aikaan yritys kehittää aktiivisesti kotimarkkinoita, sillä on satoja jakelijoita sekä täydellinen myynti- ja huoltopalveluverkosto.
Myynnin jälkeinen tekninen tuki
Kattavat huoltoverkostot tarjoavat varaosien saatavuuden (10 vuoden sitoutuminen kriittisiin komponentteihin), teknisen dokumentaation ja kenttähuoltotuen. Etädiagnostiikkaominaisuudet mahdollistavat vianetsinnän IoT-yhteensopivien hydraulisten valvontajärjestelmien avulla.
Yritys on aina noudattanut ammattimaisuuden, innovatiivisuuden, rehellisyyden ja tehokkuuden ydinkäsitteitä, vastannut aktiivisesti uusiin kehityskonsepteihin, kuten vihreä ja vähähiilinen, vaatinut sähköistyksen, viherryttämisen ja älykkyyden tuotesuunnittelukonsepteja sekä parantanut kokonaisvaltaisesti yrityksen tuotteiden laatua. Olemme vilpittömästi tervetulleita käyttäjiä ja ystäviä kotona ja ulkomailla vierailemaan yrityksen viestintää ja yhteistyötä. Edistetään lentotyöteollisuuden korkeatasoista kehitystä ja luodaan yhdessä parempi tulevaisuus.
Usein kysytyt kysymykset
Miten kuormituskyky varmistetaan ja mitkä turvallisuustekijät koskevat hydraulisen hissin suunnittelua?
Nimelliskapasiteetti määritetään staattisella testauksella 125 %:lla nimelliskuormasta (standardin EN 1494 tai ASME B30.1 mukaan), mitä seuraa dynaaminen testaus 110 %:n nimelliskuormalla täydellä ajosyklillä. Rakennesuunnittelu sisältää turvallisuuskertoimet 2,0 teräskomponenteille (myötölujuusperuste) ja 3,0 hydraulisylintereille (murtopaineen perusteella). Raskaiden hydraulisten hissien valmistaja sertifiointi edellyttää, että kolmas osapuoli todistaa nämä testit. Testauskeskuksemme suorittaa 100 %:n painetestauksen sylintereille 1,5-kertaisella käyttöpaineella ennen kokoamista.
Mitä hydraulinesteen spesifikaatioita vaaditaan, ja kuinka usein huoltoa tulee tehdä?
Vakiosovelluksissa käytetään ISO VG 46 -hydrauliöljyä, jonka viskositeettiindeksi on >95. Matalissa lämpötiloissa (-20°C) vaaditaan VG 32, kun taas korkean lämpötilan toiminnot (>60°C ympäristö) hyötyvät VG 68:sta. Nesteanalyysi tulee tehdä 2 000 käyttötunnin välein tai vuosittain ja tarkistaa hiukkaskontaminaation (ISO 4406 18/16/13 max.), vesipitoisuuden (ja <00 hapetus.1 %). KOH/g). Suodatinelementit on vaihdettava 500 tunnin kuluttua tai kun paine-ero ylittää 0,5 baaria.
Voidaanko hydraulisia saksinostimia räätälöidä erikoissovelluksiin?
kyllä, hydraulinen saksinostin teollisuuskäyttöön räätälöinti sisältää alustan mitat (jopa 6m × 3m), kapasiteetin lisäykset (jopa 20 000 kg), erikoispinnoitteet (ruostumaton teräs elintarvikkeiden jalostukseen, räjähdyssuojattu vaarallisille alueille) ja integrointiominaisuudet (rullakuljettimet, kääntöpöydät, kallistustoiminnot). Räätälöidyt nostopöydät varastoautomaatiota varten voivat sisältää automatisoidun paikantamisen (±2 mm tarkkuus) ja integroinnin WCS:ään (Warehouse Control Systems). Räätälöityjen mallien kehitystyöaika vaihtelee 8-12 viikkoa suunnittelun hyväksymisestä.
Mitkä betonialustavaatimukset koskevat pysyviä hydraulisia hissiasennuksia?
Two-post hydraulinen nostin autokorjaamoon asennukset vaativat 200 mm betonin vähimmäispaksuuden 3000 psi:n (20,7 MPa) puristuslujuudella, 1 % raudoituksella. Nelipylväisiin hisseissä voidaan käyttää pinta-asennuksia sopivalla lattiakuormituksella (vähintään 150 mm betoni). Maaperän kantokyvyn on oltava yli 150 kPa; huonot maaperän olosuhteet vaativat teknisiä perustaja. Ankkuripultit (M16-M24, luokka 8.8) vaativat epoksiasennuksen vähintään 100 mm:n upotussyvyydellä. Asennuksen jälkeiseen tarkastukseen kuuluu vetotestaus 50 %:lla pultin myötöluormasta.
Miten kannettavat hydraulinostimet säilyttävät vakauden ilman pysyvää ankkurointia?
Kannettava hydraulinostin autotalliin vakaus perustuu matalan painopisteen suunnitteluun ja laajennettuihin pohjamittoihin. Tukituki (ruuvi tai hydraulinen) siirtää kuorman suoraan lattialle ohittaen pyörät nostotoimenpiteiden aikana. Vakavuuslaskelmat varmistavat, että kaatumismomentti (kuorma × vaakasuora etäisyys keskustasta) pysyy alle 75 % vastusmomentista (yksikön paino × perussäde). Lukitusjärjestelmät estävät hissin käytön, elleivät kaikki stabilisaattorit ole täysin käytössä ja vahvistettu rajakytkimillä. Lattian kuormitus ei saa ylittää 3,5 MPa betonin murskaantumisen estämiseksi.
Viitteet
- American National Standards Institute. (2019). ANSI/ALI ALCTV-2017 Yhdysvaltain kansallinen autonostimien standardi – rakentamisen, testauksen ja validoinnin turvallisuusvaatimukset . Chicago, IL: Automotive Lift Institute.
- Euroopan standardointikomitea. (2020). EN 1494:2000 A1:2008 Siirrettävät tai siirrettävät tunkit ja niihin liittyvät nostolaitteet . Bryssel: CEN.
- American Society of Mechanical Engineers. (2018). ASME B30.1-2018 nosturit, teollisuusrullat, ilmapyörät ja hydrauliset telineet . New York: ASME.
- Kansainvälinen standardointijärjestö. (2015). ISO 4413:2010 Hydraulinesteen teho – Yleiset säännöt ja turvallisuusvaatimukset järjestelmille ja niiden komponenteille . Geneve: ISO.
- Euroopan standardointikomitea. (2005). EN 1993-1-1:2005 Eurocode 3: Teräsrakenteiden suunnittelu – Osa 1-1: Yleiset säännöt ja säännöt rakennuksille . Bryssel: CEN.
- Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung. (2023). DGUV-tiedot 208-008: Hydrauliset hissit – tarkastus ja testaus . Berliini: DGUV.


